Suvremena plesna umjetnost je specifična po svom “corpusu poeticumu”. Ona je igra bez pravila, te su sve opcije otvorene. Od onih koje opažaju realne oblike života i takmiče se sa životom, preko hermetički zatvorenih struktura. Taj raspon teško je identificirati, mapirati i aktualizirati i učiniti ga javno vidljivim i kulturološki relevantnim.
Plesna mreža Hrvatske do sada je izravnim gostovanjima plesnih radova bez slušanja potreba partnera i njihovih obilježja nastojala riješiti problem prisutnosti i javne vidljivosti suvremenih plesnih praksi u kulturnim identitetima gradova partnera. Gostovanja su se tako pretvorila u “touring” sadržaj bez jasne agende.
U tom kontekstu osmislili smo projekt pod nazivom Kreativna zajednica.
Kreativnom zajednicom jednosmjernu suradnju bez slušanja potreba partnera i njihovih obilježja mijenjamo u novu paradigmu prema širem socio društvenom kontekstu. Zajedno živimo vrijednosti i procese naših partnera s ciljem šire društvene interakcije. Ona će nam omogućiti zajedničko predviđanje i anticipiranje budućnosti i bolje razumijevanje i promišljanje umjetnosti kao takve a posebno suvremene plesne prakse.
Partneri: POU Poreč, Umjetnička škola Poreč, plesni potencijali Poreča. Gradski muzej Vinkovaca, Glazbena škola Josipa Runjanina Vinkovci, Foto klub Vinkovci, Galerija fotografije Meraja, KC Gatalinka i plesni potencijali Vinkovaca.
Potencijal Kreativne zajednice prepoznala je i Zaklada Kultura nova koja je Plesnoj mreži Hrvatske dodijelila inicijalna sredstva u iznosu od 8.000,00 eura za program “Plesna mreža Hrvatske – Kreativna zajednica” za razdoblje od 1. siječnja do 30. studenog 2025. Za programsko područje Organizacijski razvoj.
Projekt se sastoji od dvije programske jedinice:
- Osobna povijest kroz osobne i kolektivne memorija urbanog krajolika.
Značajan nam je aspekt odnosa zajednice i pojedinca prema urbanom okolišu.
Važna nam je veza između identiteta i urbanog prostora, odnosno lokaliteti na području grada Poreča i Vinkovaca koja predstavljaju mitološka žarišta – lokalitete prezasićene simbolikom i urbanim imaginarijem ali i onim što je nama najvažnije: emocijama, intimnim značenjima, nepoznatim događajima i osobnim povijestima, poznatih i nepoznatih urbanih mitova, skrivenim mikronarativima i osobnim pričama, te u tom kontekstu ambivalentne odnose zajednice i pojedinca prema urbanom prostoru, njegovom socio-kulturnom kontekstu i značenju kojim je ispunjen.
Upućen je javni poziv pod nazivom: Dani koji se pamte – Porečke i Vinkovačke priče - Recentna tjelesne, plesne, glazbene, vizualne, tradicijske prakse koje pulsiraju gradom.
Upućen je javni poziv pod nazivom:
Plesni mozaici grada Poreča
Plesni rituali grada Vinkovaca
Ovaj suvremeni “Plesoland” računa na aktualne, recentne glazbeno-plesne potencijale Poreča i Vinkovaca jer se odnos između prošlosti i identiteta uspostavlja upravo kroz kulturu – kroz živuće, procesualne kulturne prakse u sadašnjosti. Da li ih komemoriraju ili aktivno interpretiraju, redefiniraju , potvrđuju, osporavaju i nadopunjavaju.
Navedene programske cjeline ishodište su i koncept kroz koje Plesna mreža Hrvatske ostvaruje svoju misiju i viziju decentralizacije i umrežavanja suvremenih plesnih praksi na području Republike Hrvatske.